Odmieniłeś moje życie...

3 grudnia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pielgrzymce odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym po omówieniu bieżących spraw klubu poddaliśmy dyskusji książki: Doroty Ponińskiej - Podróż po miłość, Abdel Sellou - Odmieniłeś moje życie...
Wszyscy uczestnicy spotkania przyznali, że to książki napisane w ciekawy i ujmujący sposób. Pierwsza przybliża świat Orientu, a druga to prawdziwa opowieść o życiu dwóch, bardzo różniących się od siebie mężczyzn i pięknej przyjaźni, jaka się między nimi nawiązała i przetrwała długie lata. 

Łucja Lipowiecka
moderator DKK w Pielgrzymce

Abdel Sellou
Odmieniłeś moje życie…

Opowieść autobiograficzna o życiu Algierczyka Abdela Sellou, którego wraz ze starszym o rok bratem biologiczni rodzice oddali w wieku czterech lat pod opiekę ciotki i wuja oznajmiając, iż teraz jest ich synem i zamieszka z nimi we Francji. Abdel nie jest posłusznym dzieckiem. Z trudem kończy w wieku szesnastu lat Szkołę Podstawową, ponieważ uczęszczał do niej spora-dycznie, a większość czasu spędzał na ulicach Paryża i jak większość jego kolegów utrzymywał się z drobnych kradzieży i rozbojów, co musiało skoń-czyć się więzieniem. Po każdym opusz-czeniu aresztu wracał jednak do złodziejskiej profesji. Nie interesowała go przestępczość na dużą skalę, ale nawet więzienie nie było w stanie zmusić go do zatrzymania się i zastanowienia nad swoim postępowaniem. Życie bohatera zmienia się, gdy biuro pośrednictwa pracy kieruje go do domu Philippe’a Pazzo di Borgo, zamożnego, całkowicie sparaliżowanego w wyniku wypadku intelektualisty. Nieprzygotowany do życia i pełnienia obowiązków pielęgniarza - postanawia jednak zostać w wytwornej rezydencji. I chociaż dzieliło ich wszystko: pochodzenie, kultura, sytuacja majątkowa, doświad-czenie życiowe, wiedza i kondycja fizyczna, nawiązała się między nimi nić przyjaźni. Okazało się, że obydwaj potrzebują siebie. Philippe był, dla Sellou jak ojciec, zaczął go wychowywać, ponieważ wcześniej nikt tego nie zrobił. Nauczył go czytać i wyrównał jego niedociągnięcia edukacyjne. Abdel zawsze myślał o swoim pracodawcy tylko i wyłącznie, jako o panu di Borgo, ale okazane zaufanie i pomocna dłoń z jego strony wystarczyła, aby dał w zamian miłość, współczucie i to, o czym często zapominamy – człowieczeństwo.
Odmieniłeś moje życie to książka wzruszająca i prawdziwa, pisana oczyma bohaterów. Daje wiarę w drugiego człowieka. Polecam.

L.L. 
klubowicz DKK w Pielgrzymce

Komentarze