Podróż do serca Azji

Tak jak przed telewizorem umiera wiara w drugiego człowieka, tak w podróży ta wiara powraca. Podróżowanie zwraca nam życie. Tymi dwoma zdaniami z książki Tysiąc szklanek herbaty Roberta Maciąga można chyba określić cel jego podróżowania.

fot. M. Ligarska

27 listopada w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki uczniowie klas V i VI ze Szkoły Podstawowej w Czernicy mieli okazję poznać niezwykłego podróżnika - człowieka, który przemierza świat na rowerze. Dwie godziny spotkania przesycone było pasją, dobrą energią, wspaniałymi widokami, humorem i opowieściami historycznymi - prawdopodobnie wszystkim uczestnikom utkwiła w pamięci przytoczona historia o okrucieństwach Timura. Dużą uwagę Robert Maciąg zwracał na spotykanych podczas podróży ludzi. Ludzi, którzy zapraszali go do swojego domu, częstowali herbatą, proponowali posiłki, noclegi, opowiadali o swoim codziennym życiu. Pytali też o Polskę. Niektórym kojarzy się ona nie z powszechnie wymienianymi ikonami, tj. Janem Pawłem II, Wałęsą czy Solidarnością, ale i z serialem Czterej pancerni i pies, którego byli fanami. Oglądali ten film, gdyż stacjonowali w Legnicy lub we Wrocławiu w czasach, gdy był on u nas bardzo popularny. Również nasze dolnośląskie miasta doskonale utkwiły im w pamięci.
Robert Maciąg pokazał nam ludzi żyjących niemal na końcu świata, bez prądu, dostępu do bieżącej wody, opieki lekarskiej, ale pełnych życzliwości i otwartości, szczęśliwych, dzielących się tym, co mają. Potrafili oni przystosować się do trudów klimatu, ubóstwa i losu, bo żyjąc w zgodzie z naturą zachowali człowieczeństwo, wrażliwość na drugiego człowieka i  spokój wewnętrzny.

fot. M. Ligarska

Podróżnik namawiał uczniów na wyprawy rowerowe po okolicach swojego zamieszkania, na rozmowy z ludźmi oraz prowadzenie dziennika czy pamiętnika. Pokazał uczniom rower, którym podróżuje, zaznaczył, że nie jest to jakiś super wyczynowy i wyjątkowy pojazd. Dodał, że najważniejsze są chęci i cel. Znalazł też chwilę, by na prośbę uczniów przeprowadzić krótki instruktaż posługiwania się chińskim pałeczkami.
Spotkanie z Robertem Maciągiem było fascynującą podróżą w nieznany nam świat.

Barbara Rudyk
moderator Klubu Przyjaciół Dobrej Książki z Czernicy

Komentarze