Relacja z drugiej Ogólnopolskiej Dyskusji Literackiej w Świebodzicach

Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa to nowa powieść Harukiego Murakamiego. Za jej przyczyną 28 listopada Biblioteka Miejska w Świebodzicach gościła zacne grono czytelników, zarówno tych którzy ową książkę przeczytali, jak również tych dla których i autor i sama powieść była zagadką.
Kimono, oryginalne wachlarze, pałeczki, a także podręczniki do nauki języka japoń-skiego, niezbędnik dla Japończyka przebywa-jącego w Polsce, słownik polsko-japoński, czasopisma japońskie oraz wiele, wiele innych drobiazgów przywiezionych z Japonii, tworzyły klimat do dyskusji literackiej oraz uatrakcyjniały prezentację, którą po skończonej dyskusji poprowadziła Karolina Dwornik.

Rozmowy odbywały się przy stole, którego dekoracja była nawiązaniem do treści książki: na bieli obrusa sześć okrągłych serwet w kolorach czerwonym, niebieskim, czarnym, białym, szarym i bezbarwnym.
Moderatorki wpięły kwiaty we włosy, wystylizowały makijaże i podawały herbaty o różnych smakach i kolorach.
W tak zaaranżowanej scenerii prowadzono ożywione dyskusje. Tsukuru, bo on był bohaterem naszych słownych potyczek, dla jednych był nudziarzem, dla drugich człowiekiem spełnionym, a dla jeszcze innych obietnicą dobrej lektury.
Karolina przybliżyła uczestnikom dyskusji Japonię. Spędziła w Japonii kilka tygodni ucząc się języka japońskiego w jednej ze szkół w Tokio. Mieszkała z japońską rodziną w domu stojącym w tak ciasnej zabudowie, że sąsiedni dom był na wyciągnięcie ręki. Karolina opowiedziała nam o zwyczajach, szczodrości i gościnności Japończyków, ich niezwykłej powściągliwości i skromności.W trakcie dyskusji omówiono większość wątków z książki, przedyskutowano jej tempo i klimat. Cel został osiągnięty. Po skończonej dyskusji i prezentacji towarzystwo czytelnicze rozstało się w zgodzie, nowi czytelnicy zachęceni, książki wypożyczone, a Karolina obiecała znów się  spotkać z miłośnikami Murakamiego i Japonii, by dokończyć swoją fascynującą opowieść o spełnionych marzeniach.

Joanna Mrukowicz
klubowiczka z DKK w Świebodzicach

Komentarze