Przejdź do głównej zawartości

Noblistki sposób na radzenie sobie z trudnościami

Pierwsze w tym roku, styczniowe spotka-nie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Do-rosłych upłynęło pod znakiem popularnego ostatnio nazwiska – Alice Munro. Klu-bowiczki zmierzyły się z twórczością noblistki. Jest ona lubiana przez czytel-ników za szczerość w tworzeniu zwykłych historii zwykłych ludzi, opisanych jednak w niezwykły sposób. Opowiadania skupiają się na codziennych relacjach międzyludz-kich. Akcja większości z nich osadzona jest w prowincji Ontario i obraca się wokół z pozoru nieważnych, błahych wydarzeń. Munro bacznie obserwuje rzeczywistość, w której żyją jej bohaterki. Są to zazwy-czaj kobiety zagubione, nieszczęśliwe i zrezygnowane, które muszą przebyć długą drogę do szczęścia i samej siebie. 
To właśnie najbardziej poruszyło uczestniczki spotkania. Każda z nich przeczytała inny utwór. Był więc przekrój twórczości od Za kogo ty się uważasz?, poprzez Widok z Castle Rock do Drogie życie. Jak się okazało, klubowiczki miały styczność z twórczością Munro na różnych etapach swego życia. Najbardziej cenią pisarkę za sposób opisywania codzienności i mądrość życiową płynącą z niemal każdego zdania. Jednocześnie wiele utworów oceniły na trudne w odbiorze. Do tego stopnia, że niektóre z nich musiały przerwać lekturę, gdyż przypominały im się ich własne doświadczenia. Według uczestniczek spotkania, autorka przeszła w życiu wiele trudnych chwil (co Munro sama potwierdza w wywiadach: Niektóre z tych historii są bliższe mojego życia niż inne, ale żadne nie są tak blisko, jak ludziom wydaje się, że są. Zawsze jednak piszę o momencie życia, w którym jestem). 

Klubowiczki doszły do wniosku, że pisar-stwo, które początkowo było dla Alice Munro sposobem na uporanie się z proble-mami, z czasem stało się „pracą na pełny etat” i głównym zajęciem, któremu autorka podporządkowywała resztę swoich obowiąz-ków. Czytelniczki zwróciły także uwagę na inne kobiety, które osobiste tragedie i cięż-kie przeżycia potrafiły przekuć w sukces, a jednocześnie dać nadzieję innym. W tym kontekście pojawiły się m.in. nazwiska Beaty Pawlikowskiej oraz Ewy Błaszczyk. Przykłady te świadczą o tym, że nawet z najgorszych traum można wyjść silniejszym i zdziałać wokół siebie wiele dobrego.



Monika Klepczarek
moderator DKK dla Dorosłych
Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu