Spotkania Klubu Podróżnika

10 grudnia 2013 r., we wtorek odbyło się drugie spotkanie Klubu Podróżnika. Po spot-kaniu inauguracyjnym, na którym gościem był podróżnik, Leszek Szczasny przyszła kolej na spotkanie przygotowane i przepro-wadzone przez samych członków Klubu. Tematem pierwszego roboczego spotkania były książki z górnej półki, czyli wszystko o górach i ludziach gór. Prezentację na ten temat opracowała i przedstawiła Katarzyna Wasiluk. 
Katarzyna Wasiluk: Przygotowując prezentację na to spotkanie wybrałam książki, które moim zdaniem są godne uwagi i polecenia. Wybrałam tylko kilka pozycji, mimo tego, że mogłabym o literaturze górskiej opowiadać godzinami. Moim ulubionym nurtem w tej literaturze są biografie i historie związane z naszymi najwybitniejszymi himalaistami. Polecam wszystkim książki, które opowiadają o złotym okresie polskiego himalaizmu.
Moje książki:
Rozmowy o Evereście Krzysztof Wielicki, Leszek Cichy
Ucieczka na szczyt Bernadette McDonald
Dotknięcie pustki, Zew Ciszy Joe Simpson
Seria GórFanka Anny Czerwińskiej
Atak rozpaczy Artur Hajzer
Góry na opok, czyli rozmowy o czekaniu Olga Morawska
Uciec jak najwyżej. Nie dokończone życie Wandy Rutkiewicz Ewa Matu-szewska
Książki o Jurku Kukuczce: Mój pionowy świat, Na szczytach świata oraz Ostatnia ściana


Po wysłuchaniu prezentacji, członkowie Klubu opowiadali o swoich doświad-czeniach i przygodach. Były to opowieści o Górach Swoich, Karkonoszach, Tatrach, a nawet Dolomitach i Górach Fogarskich. Oprócz tych wspomnień pojawiły się anegdoty i marzenia o zdobywaniu najwyższych szczytów Europy. W drugiej części spotkania uczestnicy przenieśli się na Bałkany, a relacja Andrzeja Załużnego z podróży po Bałkanach zakończyła przedświą-teczne spotkanie Podróżników w Bibliotece.
Kolejne spotkania będą odbywać się co miesiąc, będą poświęcone m.in.: Wielkiej Brytanii, Ukrainie, Rumunii, miejscom we Wrocławiu, o których nie miałeś pojęcia.

Urszula Jaros
moderator DKK w Dzierżoniowie

Komentarze