Litwa – okolice Wilna. Miejsca – ludzie – wydarzenia

Na spotkaniu Klubu Podróżnika, które odbyło się 3 marca, Jadwiga Horanin dyrektorka biblioteki podzieliła się swoimi osobistymi wrażeniami z podróży na Litwę. którą odwiedziła kilkakrotnie w ramach Akcji Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia prowadzonej przez red. Grażynę Orłowską-Sondej, realizującą program Studio Wschód.

fot. J. Matkowski
Swoją podróż rozpoczęła od bardzo ważnej dla nas Polaków miejscowości Zułów. To tam urodził się marszałek Józef Piłsudski. Dwór Piłsudskich już nie istnieje, został całkowicie zburzony w 1939 roku, a miejsce urodzenia Marszałka upamiętnia majestatyczny dąb - symbol wieczności, posadzony w 1937 roku przez prezydenta Ignacego Mościckiego i żonę Naczelnika. Następna miejscowość to Powiewiórka. W niej znajduje się niewielki, drewniany kościółek pw. Św. Kazimierza, w którym został ochrzczony Józef Piłsudski. Dach tego kościoła został odnowiony dzięki darowiznom mieszkańców Świdnicy i innych miejscowości z Dolnego Śląska. Duże wrażenie wśród uczestników spotkania zrobiły zdjęcia prezentujące stolicę Litwy - Wilno i jego przepiękną starówkę (jedną z najpiękniejszych w Europie). Wąskie urokliwe uliczki, a przy nich kameralne herbaciarnie, nastrojowe kafejki, gdzie można usiąść i chłonąć niepowtarzalną atmosferę tego miasta. Z zainteresowaniem oglądano zdjęcia niezwykłych zabytków Wilna m.in. Ostrej Bramy, katedry, pomnika księcia Giedymina, góry Trzech Krzyży, domu należącego do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w dzielnicy Antokol, w którym mieszkała św. Faustyna. To miejsce uratował przed zniszczeniem, urodzony w Bielawie ks. Dariusz Stańczyk. Bujwidze to kolejna litewska miejscowość, którą zaprezentowała Jadwiga Horanin. Położona malowniczo wśród lasów, jest jednym z najpiękniejszych zakątków Wileńszczyzny. Z tą miejscowością, pięknie opisaną przez T. Konwickiego w powieści Bohiń, związana jest rodzina biskupa Gulbinowicza. Przedstawiając swoje wrażenia z podróży na Litwę, Jadwiga Horanin dużo miejsca poświęciła ludziom. Polacy, którzy zostali za wschodnią granicą, kultywują polską tradycję i kulturę, pięknie mówią po polsku i są wielkimi patriotami. Organizują uroczystości z okazji Święta Niepodległości Polski. Oprócz wzruszających występów artystycznych w wykonaniu dzieci i  młodzieży, od wielu lat organizowana jest Sztafeta Niepodległości. W 2015 roku odbyła się po raz dwudziesty. Jeden z jej etapów rozpoczyna się o świcie w Zułowie, a kończy w Wilnie na cmentarzu na Rossie. Głównymi uczestnikami są harcerze z Litwy i Polski. Pomysłodawcą Sztafety Niepodległości jest ks. Dariusz Stańczyk, który jest jednocześnie opiekunem Wileńskiego Hufca Maryi im. Pani Ostrobramskiej.  
Na zakończenie prezentacji uczestnicy wysłuchali fragmentów jednego z odcinków programu Studio Wschód Grażyny Orłowskiej-Sondej pt. Wileńska lekcja.

Urszula Jaros
moderator DKK w Dzierżoniowie

fot. J. Horanin

fot. J. Horanin

fot. J. Karaszewska


Komentarze