Ludzie są banalnie przewidywalni…

Pan Przypadek i trzynastka to pierwsza część, z zaplanowanych przez autora, czternastu książek o tematyce detektywistycznej.
Główny bohater Jacek Przypadek to niespełna 30–letni człowiek, który nie ma planów na własne życie. Jest miły, sympatyczny, ale leniwy, ma niesamowicie analityczny umysł i potrafi być bardzo romantyczny.
Miłej sąsiadce pani Irminie giną z mieszkania cenne obrazy. Prosi Jacka o pomoc w schwytaniu złodzieja… I… tak się zaczyna przygoda detektywa amatora.
Nie jest to krwawy kryminał, lecz lekka opowieść jak miła rozmowa przy dobrej kawie.   Autor delikatnie „z  przymrużeniem oka”  kreśli swych bohaterów, obsesyjny Błażej /bóg seksu/, intrygantka Anka, pół-narzeczona Marzena, Malwina, rodzice, prawnicy, podkomisarz Łoś i pozostały światek… A Warszawa tuż, na wyciągniecie ręki – jakby za moim oknem.
Mam wrażenie że, postać Jacka Przypadka mówi za autora: oto ja młody twórca, nieco zagadkowy, bardzo współczesny i przez przypadek daję wam do ręki polski cykl kryminalny – bawcie się dobrze…
Fabuła trzech kryminalnych zagadek nabiera głębi i pozostawia niedosyt, więc zachęca do przeczytania następnych powieści detektywistycznych. Pierwsza część cyklu opowieści powinna mieć motto: Ludzie są banalnie przewidywalni…
Lektura lekka, łatwa i przyjemna, polecam. 

Jacek Getner: Pan Przypadek i trzynastka. Wydawnictwo Poligraf, 2013.                                                                   
Jadwiga Stachowicz
DKK ŁGARZ Chojnów

Komentarze