Spotkanie ze Sławomirem Koprem w Piławie Górnej

4 marca 2015 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Piławie Górnej gościła Sławomira Kopra – autora  poczytnych książek historycznych. Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.


Wizyta pisarza spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta i okolic. Sławomir Koper z wykształcenia jest historykiem, ale przedstawia siebie jako popularyzatora historii. W jego kręgu zainteresowań jest zawsze człowiek, a poznawanie ważnych wydarzeń przez pryzmat życia prywatnego uważa za dużo ciekawsze niż przytaczanie suchych faktów i dat (w tym między innymi upatruje słabość książek historycznych - są przegadane i mają za dużo dat).
Autor w barwny sposób opowiadał o swoich zainteresowaniach i podawał wiele anegdot z życia bohaterów swoich książek. Jego literatura cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem czytelników, ale wywołuje także sporo kontrowersji. Autor spotyka się z krytyką środowiska historyków oraz osób, które pisanie o często skomplikowanym życiu osobistym wielkich tego świata, uznają za niestosowne. Z kolei pisarz uważa, że życie prywatne z jego wszystkimi składnikami jest ważną częścią biografii każdego człowieka i dlatego porusza tematy obyczajowe, z reguły pomijane przez innych badaczy.
Sławomir Koper okazał się świetnym rozmówcą. Uczestnicy spotkania z przyjemnością słuchali o warsztacie pracy, zainteresowaniach i planach zawodowych pisarza, a także o granicach, które sobie stawia. Autor chętnie oraz wyczerpująco odpowiadał na wszystkie pytania.

Anna Rudnicka
dyrektor MBP w Piławie Górnej

Komentarze