O przygodach detektywa geniusza

Pan Przypadek i trzynastka Jacka Getnera to pierwsza z czternastu książek opowiadających o przygodach detektywa geniusza. Książka jest napisana słownictwem potocznym, dlatego czyta się ją łatwo i przyjemnie. Głównym bohaterem książki jest około trzydziestoletni kawaler Jacek Przypadek. Pan detektyw utrzymuje się z wynajmowania kilku mieszkań w Warszawie i wspomagania finansowego przez jego ojca, który jest adwokatem. Pan Przypadek to odważny, czasem aż bezczelny ale zawsze uprzejmy i inteligentny człowiek i bardzo spostrzegawczy detektyw.
Pan Przypadek zmierzy się z trzema sprawami do rozwiązania (Arszenik i stare obrazy; Listonosz zawsze przychodzi dwa razy; Mężczyzna, który się nie uśmiechał), a wspierać go będzie oddana i ulubiona sąsiadka bohatera, przemiła pani Irmina Bamber. Sprawa rozpocznie się od złodziejstwa kilku bardzo ważnych i cennych obrazów pani Irminy. Sąsiadka bohatera najpierw poprosiła o pomoc policję , natomiast nie wierzyła w ich skuteczność i możliwości dlatego chciała skorzystać z pomocy Jacka, gdyż była oczarowana jego spostrzegawczością i skutecznością w takich sprawach, wierzyła, że z pomocą Pana Jacka uda się jej odzyskać skradzione obrazy.
Naszym zdaniem, najciekawszą ze spraw zajmujących się przez detektywa jest Listonosz zawsze przychodzi dwa razy. Wydawać by się mogło, że rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki, a mimo to potrafi nas zaskoczyć...
Książka jest warta przeczytania i polecamy ją wszystkim czytelnikom  bez względu na wiek. wzbudziła ona w Nas wielką ciekawość i z zaciekawieniem będziemy czytać kolejne części z tej serii.

Patrycja Rozwadowska i Michał Olejnik
(uczniowie Technikum Ekonomicznego w Górze, odbywający czterotygodniową praktykę w Bibliotece Publicznej w Wąsoszu)

Komentarze