Małe ważne książeczki... Bestlookery, sztuka awangardowa w działaniu oraz dobre maniery Pana Themersona na spotkaniu z Motylami Książkowymi...

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oaz Wydawnictwo Widnokrąg ogłosiły konkurs na przeprowadzenie spotkania według ustalonego scenariusza. 
17 lutego odbyło się w bibliotece w Ostroszowicach spotkanie z dziećmi z Dyskusyjnego Klubu Książki oraz Panią Alicją Najwer.
Przygotowania do tego wydarzenia poprzedziły poszukiwania wiedzy o Stefanie i Franciszce Themerson, twórcach omawianej książki Był gdzieś haj taki kraj. Była gdzieś taka wieś. Dzięki tej małej ważnej książce dzieci przekonały się, że słowa nie tylko znaczą, ale także wyglądają oraz, że spotkania z awangardową literaturą mogą być wspaniała przygodą.
Znakomita zabawa słowami, czytanie mega długich nazw, tworzenie z liter nowych wyrazów, humorystyczna fabuła, lekko surrealistyczne rysunki Franciszki Themerson oraz rymy i dobry morał spowodowały, iż dzieci znakomicie pracowały podczas wspólnego tworzenia "obrazu" wymarzonej wsi. Wycinając kolorowe ilustracje, naklejając na szary papier oraz rysując sielskie wizje. 
Satysfakcja z tego spotkania jest ogromna. Radość tworzenia nieoceniona, a chóralne odczytanie wymyślonych przez siebie słów składających się z 33 liter, stworzyły swoisty utwór wokalny na miarę muzyki XXI wieku..

Maria Kirkiewicz
moderator DKK w Ostroszowicach


Komentarze