DKK spełnia marzenia! Marzena Filipczak w jaworskiej bibliotece.

fot. Elżbieta Smoczyńska
Prezentacje zdjęć z podróży połączone z opowieściami Marzeny Filipczak towarzyszyły czytelnikom w Tygodniu Bibliotek.

Było to spełnienie marzeń naszych klubowiczów z Dyskusyjnego Klubu Książki „Wieża ciśnień”. Kilka miesięcy wcześniej rozmawialiśmy o książce „Jadę sobie. Azja. Przewodnik dla podróżujących kobiet", autorstwa naszej wtorkowej prelegentki. Już w tamtym momencie osoba Pani Marzeny wzbudziła zainteresowanie i chęć jej poznania.

Spotkanie to odbyło się w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki, które działają , jako ogólnopolski projekt Instytutu Książki, promujący czytelnictwo. Kluby te tworzą czytelnicy w różnym wieku. Łączy ich pasja czytania i poznawania nowych książek.

Podczas spotkania zatytułowanego „Kobieta w podróży: od Kurdystanu do Turkmenistanu” zobaczyliśmy piękno i niezwykły charakter miejsc, odkrytych poprzez bezpośrednie doświadczenia i obserwacje podróżniczki. Wiele z nich jest uważanych za niebezpieczne albo nieprzyjazne samotnej kobiecie. Jednak prelegentka udowodniła nam, iż jest to błędne myślenie. Oczywiście należy być czujnym i rozsądnym oraz akceptować i starać się poznać kulturę danej społeczności. Nie można być ignorantem. Szczególnie podkreśliła, z jak wielką opiekuńczością i troską się spotkała. Niemal wszyscy czuli się w obowiązku, by się o nią troszczyć, o czym kilkakrotnie wspominała. Opowiedziała również o obecności na trzydniowym uzbeckim weselu, pieniądzach, które nosi się w reklamówkach, o niemożliwej do „ogarnięcia” dla europejczyka gościnności i hojności (Ormianka, która oddaje gościowi własne łóżko i Kazaszka, dająca – po jednym dniu znajomości - na pożegnanie złoty pierścień, żeby o niej przypominał).

Całe spotkanie miało charakter bardzo przyjemnej relacji, opatrzonej niezliczoną ilością fotografii.

A dobry kontakt i „kolorowe słownictwo” Pani Marzeny tylko nadały temu wydarzeniu dodatkowej, jakże pozytywnej energii. Czytelnicy wyszli ze spotkania bardzo zadowoleniu, żałując, że to już koniec.

Przypomnę jeszcze tylko, że już niebawem na rynku wydawniczym ukaże się kolejna książka Marzeny Filipczak, dotychczasowe tytuły sprzedały się w całości. Zapraszamy zatem do naszej biblioteki.

fot. Elżbieta Smoczyńska
fot. Elżbieta Smoczyńska

moderator Wioletta Żerobska
DKK Jawor

Komentarze