To nie Twoja wina

fot. Roksana Sipko
27 kwietnia odbyło się już czwarte w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem rozmowy naszych klubowiczów była książka Kai Platowskiej „To nie twoja wina”, która opowiada historię studentki Patrycji.

Młoda kobieta łączy naukę z pracą i pragnie się usamodzielnić. Postanawia wyprowadzić się z akademika i wynająć pokój od wysoko postawionego prawnika. Jej radość i podekscytowanie z rozpoczętego nowego etapu w życiu niestety nie trwa zbyt długo, ponieważ właściciel mieszkania w bardzo brutalny sposób ją gwałci. Patrycja wpada w odrętwienie. Cały czas jest zastraszana przez swojego oprawcę. Bohaterka ze strachu i wstydu ukrywa to co jej się przytrafiło. Wyniesiona z jej domu rodzinnego zasada, że w życiu trzeba radzić sobie samemu utwierdza ją w przekonaniu, że nie można obarczać innych swoimi problemami.

Naszych klubowiczów bardzo przeraziła bierność bohaterki. Nikt nie mógł zrozumieć jej postępowania. Wszyscy zadawali sobie pytanie, dlaczego się nie broniła i co takiego dzieje się w ludzkiej psychice podczas tak traumatycznych przeżyć.

Autorka w bardzo wyrazisty sposób przedstawia nam portret psychologiczny zgwałconej kobiety. Bardzo dokładnie opisuje to co myśli oraz czuje. Pomimo tak trudnej tematyki książka zyskała uznanie wśród naszych klubowiczów.

Na kolejne spotkanie DKK zapraszamy 25 maja 2017 r. Omawiać będziemy „Złodziejkę książek” autorstwa Markusa Zusaka.

 

moderator Roksana Sipko 
DKK Leśna

Komentarze