„Ósme życie”

fot. Wioletta Żerobska
Kwietniowe spotkanie podróżnicze zawiodło nas do Gruzji, sięgnęliśmy więc w DKK po literaturę, związaną z tym krajem. Dobrym przykładem jest książka „Ósme życie” autorstwa Nino Haratischwili.

Autorka pochodzi z Gruzji. Choć obecnie mieszka i tworzy w Niemczech to nie zapomina o swoich korzeniach. Stara się przybliżyć burzliwą historię kraju i jego społeczeństwa w sposób prosty, ale przejmujący. Opowiedziana historia jest złożona. Obejmuje losy kilku pokoleń rodziny Jaszich. Od 1900 roku na tle przemian społeczno gospodarczych w Gruzji oraz na tle toczących się rewolucji i wojen w Europie. Autorka zabrała czytelnika w ciekawą podróż do Gruzji, ale jednocześnie bardzo trudną podróż, która pokazuje ludzkie życie pełne krzywd i cierpień. W opowieści nie zapomina jednak o różnych odcieniach miłości; obok namiętnej i pełnej pasji jest wyrachowana i zdystansowana. 


”Ósme życie” to również opowieść o podejmowaniu decyzji, które mają wpływ i czasami odciskają piętno na życiu dalszych pokoleń. Historia zmian politycznych pokazana z punktu widzenia bogatych, oświeconych i żyjących kulturą europejską Gruzinów i Gruzinek. Widzimy zmiany jakie zachodzą w rodzinie, każdy z jej członków inaczej reaguje na „świat wywrócony do góry nogami”. Mamy przykład wyparcia, izolowania się, poddania się silniejszym, ale są pokazane również postawy zaangażowane, walczące o lepsze jutro bez strachu o własne życie.

Wielopokoleniowa saga rodzinna to obecnie bardzo lubiana przez czytelniczki forma literacka. Dlatego książka Nino Haratischwili spełnia obok rozbudowanej formy poznawczej warunek „przywiązania się” do bohaterów na bardzo długo.

Zapraszamy do lektury!


H. Tośko

DKK Jawor

Komentarze