Żabka

fot. Renata Rzeźniczek
29 marca 2017 roku w naszym Dyskusyjnym Klubie Książki gościliśmy dzieci z Przedszkola „Chatka Puchatka” w Wołowie. Dzieci z grupy Kotki wraz z nauczycielem Jadwigą Szpak – Torzewską dyskutowały o książce pt. „ Pomocy, mała żabko!” Christiny Wilsdon. Książka wydana została przez Wydawnictwo Readers Digest w 2013 roku i należy do serii „ Nowe przygody małych zwierzątek”. Książka przeznaczona jest dla czytelnika w wieku 4-6 lat i przybliża dzieciom świat przyrody.

Jest to opowieść o sympatycznej żabce, która poznaje najbliższą okolicę. W trakcie radosnej zabawy spotyka na swojej drodze zwierzęta - gąsienicę, biedronkę, ślimaka. Okazuje się, że staw i jego okolica mogą być dla tych zwierzątek miejscem niebezpiecznym i z pewnością straciłyby życie, gdyby nie pomoc naszej bohaterki. Dla małej żabki nie jest to tylko zwykłe spotkanie z innymi mieszkańcami najbliższej okolicy. Moment spotkania jest dla żabki momentem wyboru. Bawić się dalej i zajmować się swoimi sprawami, czy zareagować na wezwanie pomocy? „Mała żabka zawahała się przez chwilę. Dostrzegła jednak smutek i przerażenie w oczach zwierząt. Wyobraziła sobie, jak sama czułaby się, gdyby taj jak one, była daleko od domu i nie mogła do niego wrócić.” Na własnym grzbiecie ratuje więc z opresji przerażone zwierzęta.

Sytuacja przedstawiona w książce bardzo poruszyła młodych czytelników. Od razu po lekturze rozgorzała gorąca dyskusja o tym, co się wydarzyło. Dzieci oceniły postawę głównej bohaterki, pochwaliły za decyzję. Wskazały na analogię w postawach ludzkich. Podawały przykłady dobrych i złych zachowań i postaw. Wykazały przy tym dużą dozę empatii.

Jak się okazało książka o przygodach małej żabki to opowieść, która bawi i uczy. Uczy pozytywnych postaw, tak ważnych w życiu społecznym, w którym zaczyna uczestniczyć każdy przedszkolak. Poza tym opowiadanie zaznajamia dzieci ze światem przyrody. Książka zawiera informacje o życiu żab. Przez chwilę nasz Dział dla Dzieci stał się żabim zakątkiem. Z półek zniknęły wszystkie książki popularnonaukowe zawierające ciekawostki o tych płazach. Dzieci szczególnie zainteresowało to, że są żaby, które żyją na drzewach, że są doskonałymi skoczkami, że mają różne kolory (nie tylko zielone), że są małe, ale mogą wydawać bardzo głośne dźwięki oraz to, że żywią się owadami, larwami, dlatego opisana historia nie mogłaby się wydarzyć w rzeczywistości.

Podczas spotkania wyświetliliśmy film instruktażowy o tym, jak samodzielnie narysować żabę, a potem dzieci miały okazję wykonać rysunek na tablicy multimedialnej. Poza tym przedszkolaki śpiewały piosenki i bawiły się przy muzyce. Na koniec kolorowały rysunki przedstawiające żabę, którymi udekorowały pomieszczenie biblioteki. Spotkanie upłynęło w niezwykle sympatycznej atmosferze.
fot. Renata Rzeźniczek
fot. Renata Rzeźniczek

moderator Renata Rzeźniczek
DKK Wołów

Komentarze