Złapać oddech

Książkę „Powód by oddychać” napisała Rebecca Donovan. To pierwszy tom trylogii „Oddechy”. Główną bohaterką tego cyklu jest Emma..

W zamożnym miasteczku w stanie Connecticut mieszka Emma z ciotką, wujkiem i dwójką ich dzieci – Laylą i Jackiem. Wujostwo jest jej rodziną zastępczą. Przeżywa tam piekło. Ciotka znęca się nad nią psychicznie i fizycznie. Emma dąży do perfekcji – ma celujące oceny, gra w drużynie piłki nożnej, jest redaktorem gazetki szkolnej. I ubiera bluzki z długimi rękawami, żeby zakryć siniaki. Jedna z jej wypowiedzi zapada mi w pamięci „ Nikt nie chciał się ze mną specjalnie zadawać. Więc trzymałam się z boku. Tak miało być bezpieczniej i łatwiej” Świetne oceny miały być przepustką na studia, oznaczały wyprowadzkę z domu ciotki i normalne życie z dala od bólu. Poukładane życie Emmy wywraca nowy uczeń – Evan. Zaczyna się interesować naszą bohaterką, co ją przeraża. O jej problemach z ciotką wie tylko Sara, najlepsza i jedyna przyjaciółka. Choć i jej nie mówi wszystkiego. Emma nie chce dopuścić do tego aby i chłopak poznał jej tajemnice. Jednak z czasem luźna znajomość z Evanem przeradza się w miłość. Za sprawą chłopaka i przyjaciółki dziewczyna zaczyna czuć, że żyje, że może wreszcie złapać oddech. Szkolne imprezy, mecze futbolowe są dla niej rajem. Niestety Emma zostaje pobita przez ciotkę i trafia do szpitala. Evan poznaje prawdę. Namawia dziewczynę do ucieczki. I ponownie los nie sprzyja bohaterce. Po powrocie ze szpitala ciotka dusi Emmę. Tak kończy się pierwsza część trylogii.

Książka Rebecci Donovan, to poruszająca opowieść o próbie normalnego życia wbrew przeciwnościom losu, dochowaniu straszliwej tajemnicy i o porywającej miłości. Powieść chwyta za gardło, nie pozwala zaczerpnąć oddechu i zapada głęboko w serce. Nie pozwala o sobie zapomnieć. Czytając cały czas ma się świadomość, że każda szczęśliwa chwila będzie okupiona bólem. Małym promykiem nadziei jest przyjaźń z Sarą i miłość do Evana. Polecam „Oddechy” rówieśnikom i wszystkim tym którzy chcą dowiedzieć się o przemocy domowej i o bezradności osób jej doświadczającej.

Ola Michałkiewicz, lat 18
DKK Chojnów

Komentarze