Dziennikarz, publicysta, autor kilkunastu książek o tematyce religijnej i społecznej - kto to taki?

fot. Elżbieta Witkowska
10 maja 2017 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Boya–Żeleńskiego w Szczawnie-Zdroju odbyło się spotkanie z Szymonem Hołownią - dziennikarzem i publicystą, autorem kilkunastu książek o tematyce religijnej i społecznej, laureatem wielu nagród i wyróżnień, założycielem Fundacji Kasisi i Fundacji Dobra Fabryka, postacią wielu osobom kojarzącą się z telewizją i radiem. Spotkanie w szczawieńskiej bibliotece wypełniły nie tylko opowieści o książkach, programach, felietonach Szymona Hołowni, o tym jak doświadcza Boga i rozumie Biblię, ale przede wszystkim o jego działalności w Afryce, fundacjach, które założył, niosących pomoc ludziom ubogim i wykluczonym w Rwandzie, Kongo, Togo, Beninie i Burkina Faso. Pomoc ta polega między innymi na opiece nad hospicjum, szpitalem i ośrodkiem leczenia choroby głodowej, prowadzeniem wioski dla trędowatych, prowadzeniem szkoły czy społecznego centrum medycznego.

Szymon Hołownia fantastycznie nawiązał kontakt ze słuchaczami tłumnie przybyłymi na spotkanie – barwnie opowiadał o życiu i problemach najuboższych ludzi w Afryce, o ich walce o przetrwanie i o tym, jak każda, nawet niewielka pomoc finansowa jest bezcenna dla potrzebujących. Kwota kilkuzłotowa, której braku nawet nie odczujemy w portfelu, może ulżyć w cierpieniu bądź uratować czyjeś życie. Publicysta ujął zebranych słuchaczy naturalnością i serdecznością, z jego słów przebijała autentyczna i szczera chęć niesienia pomocy bez oczekiwania czegokolwiek w zamian.

Po zakończeniu spotkania można było na miejscu kupić książki i karty podarunkowe, zasilające budżet fundacji Szymona Hołowni, oraz "zdobyć" autograf i zrobić pamiątkowe zdjęcie, z czego uczestnicy spotkania skwapliwie skorzystali – momentalnie ustawiła się kilkumetrowa kolejka chętnych a Pan Szymon każdemu poświęcił kilka chwil- cierpliwie i z uśmiechem odpowiadał na zadawane pytania, podpisywał książki i pozował do fotki.


fot. Elżbieta Witkowska

moderator Elżbieta Witkowska
DKK Szczawno-Zdrój

Komentarze