Dwa Bratanki, czyli nowa literatura węgierska w DKK w Świebodzicach

fot. Janina Dubrownik
Od maja 2016 r. do końca 2017 r w Polsce obchodzony jest Rok Kultury Węgierskiej. W związku z tym zaplanowano cykl wydarzeń służący propagowaniu kultury węgierskiej i umacnianiu oraz zaakcentowaniu związków politycznych, gospodarczych, turystycznych. Jednym z atrybutów tego przedsięwzięcia stała się Książka, a konkretnie nowa literatura węgierska, czyli ci autorzy, których twórczość powstała lub została odkryta na nowo po 1989 roku. Przyznać trzeba, że nie cieszy się ona taką popularnością jak beletrystyka amerykańska czy angielska, tym bardziej warto było ją przybliżyć.
 
Spotkanie w DKK zainaugurowało Tydzień Bibliotek 2017 (08.05-15.05) pod hasłem: „BIBLIOTEKA. OCZYWIŚCIE!”. Oczywistym stało się, że Miejska Biblioteka Publiczna w Świebodzicach rozpoczynające święto bibliotekarzy i bibliotek w dniu 08.05.17 jedno z zaplanowanych wydarzeń poświęci naszym węgierskim przyjaciołom, a ściślej literaturze jaka powstała tam w latach 1989-2017.

To był bardzo inspirujący wieczór w DKK. Przy potrawach charakterystycznych dla kuchni Madziarów (salami, papryka, ser, ogórki konserwowe i pasta paprykowa) Klubowicze zostali zapoznani w przygotowanej prezentacji z literaturą i nazwiskami tych autorów, którzy cieszą się dużą sławą i popularnością nie tylko w swoim kraju, ale także poza granicami. Mowa była o Imre Kerteszu, zdobywcy Literackiej Nagrody Nobla za „Los utracony”, a także m.in.: Sandorze Marai, Gyorgym Spiro, Johannie Bodor, Magdzie Szabo czy Krisztinie Toth.

Atrakcją naszego spotkania był nie tylko stworzony węgierski klimat (poczęstunek czy piosenki o przyjaźni polsko-węgierskiej), ale wyeksponowanie półki książek z nową literaturą węgierską, po to, by na planowanym lipcowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki podzielić się wrażeniami z przeczytanych lektur.

fot. Janina Dubrownik
fot. Janina Dubrownik
fot. Janina Dubrownik
fot. Janina Dubrownik

moderator Beata Wiciak 
DKK Świebodzice

Komentarze