Książki z trudną tematyką ale warte przeczytania

fot. Sebastian Dębicki
Dnia 28 marca 2017 r. w Gminnym Centrum Kultury i Bibliotece w Pielgrzymce odbyło się przedświąteczne spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki w Pielgrzymce. Głównym punktem spotkania było omówienie książek: 
  • „Zbrodnia niedoskonała” Katarzyna Bonda, Bogdan Lach 
  • „Rozdzielone” Katrin Behr, Peter Hartl
„Zbrodnia niedoskonała” jest zbiorem informacji na temat profilowania. Oparta na autentycznych przestępstwach pokazuje jak ciężką pracą jest praca profilera i jak bardzo każdy, nawet najmniejszy szczegół ma znaczenie. Autorzy przedstawiają motywy popełnianych zbrodni: seksualny, zemsty, rabunkowy itp. Opisy spraw są przeplatane wspomnieniami profilera, co pozwala nam na szerszy pogląd. Autor-profiler pokazywał, na co zawracał uwagę podczas poszukiwania sprawcy zbrodni i utwierdzał czytelnika w przekonaniu, że zbrodnia doskonała nie istnieje.

„Rozdzielone” to przejmująca historia o poszukiwaniu własnej tożsamości, utracie najbliższych i życiu w cieniu kłamstwa o swojej Ojczyźnie NRD - to właśnie przedstawia historia Katrin Behr, która jako 4 letnie dziecko, za postawę antysocjalistyczną matki, została oddana do domu dziecka, a następnie do "przymusowej adopcji". Przypadek Katrin nie jest odosobniony. Katrin w zastępczej rodzinie wychowana została w duchu socjalizmu, poświęcenie dla Państwa, stawianie jego dobra nad swoim własnym - takie wartości wpajała jej zastępcza matka (członek Partii). Katrin święcie przekonana, że żyje w dobrym kraju, nie ma zielonego pojęcia jaki los zgotowało NRD jej własnej matce. Dopiero po upadku muru ma szansę odpowiedzieć sobie na najważniejsze dla niej pytania „Gdzie była mama?” i postanawia ją odnaleźć. Po dwudziestu latach spotykają się. Czas, który zabrano rodzinie Katrin uciekł bezpowrotnie. Nie da się odzyskać straconych lat, w których mama siedziała w więzieniu, a Katrin wraz z bratem zostali rozdzieleni pomiędzy dom dziecka a rodzinę zastępczą.

Obydwie książki poruszają trudną tematykę, mimo wszystko jednak są warte przeczytania.

Kolejne spotkanie zaplanowane zostało na 26 kwietnia na godz. 15.00.

 
fot. Sebastian Dębicki

moderator Sebastian Dębicki
DKK w Pielgrzymce

Komentarze