Marceline Loridan-Ivens - „I nie wróciłeś…..”

fot. Halina Wegiel
Spotkanie Klubowe w dniu 18 stycznia 2017 r. Minął miesiąc i znów jesteśmy razem.

Niestety nie dopisała frekwencja. Nie było Balbinki - wiadomo działaczka wśród seniorów - wezwały Ją inne obowiązki. Tereska jako młoda Babcia chyba już od dzisiaj przygotowuje się do świętowania Dnia Babci (może uczy się wierszyków!)

Zosieńkę zatrzymała w domu….. no nie wiem co, ale chyba coś ważnego, skoro nie przyszła. Ciekawą atmosferę i zainteresowanie wywołała jednak osoba p. Kazi kiedy okazało się, że będąc przez przypadek w tym czasie w bibliotece, zainteresowała się naszym spotkaniem. Po naszych rozmowach na temat przeczytanej lektury „I nie wróciłeś…..” - Marceline Loridan-Ivens było już pewne, że jest nasza. To znaczy dołączyła jako kolejny „Płomyczek” do naszego Węgielka i ogniska.

Książka smutna, pięknie opowiada córka (autentyk) o swoim ojcu, swojej miłości do Niego, wspólnych obozowych przeżyciach (chociaż nie w jednym obozie) i nieustającym żalu, że jednak nie wróciłeś, a ja musiałam żyć dalej. Więcej na temat książki napisała Basia, ja tylko dodam, że traumę Marceliny z lat II wojny porównać możemy (wg mnie) do przeżyć naszych współczesnych żołnierzy biorących udział w najprzeróżniejszych misjach „pokojowych” na świecie. Jak ciężko przystosować się do codziennych realiów, po tym co się widziało, co się przeżyło – to zostaje w człowieku na długo, jeśli nie na zawsze.

Zrobiło się gwarno, czyli sprawy klubowe przeszły na omówienie, a raczej wybranie ciekawych książek na następne spotkanie. Niestety dopiero w marcu. Nasz Węgielek leci za Ocean z ważną misją osobistą. Janeczka też zdradziła tajemnicę, że płynie przez Kanał La Manche do synusia i wnuczusia Szymonka (do synowej też), a my …. A my mamy ferie zimowe i do przeczytania 4 tytuły i rządzimy się same!!!

Szczęśliwych lotów dziewczyny. Tyle samo startów, co i lądowań. A my do czytania.
fot. Halina Wegiel
fot. Halina Węgiel

Olga Chrapkowicz
„Płomyczki – Wyborne Czytelniczki”
DKK Brzeg Dolny

Komentarze