Szeptucha

fot. Elżbieta Witkowska
Książką, którą Klubowiczki zainteresowały się na spotkaniu DKK 27 marca 2017 r. była  "Szeptucha" Katarzyny Bereniki Miszczuk. Pradawne słowiańskie, zapomniane wierzenia i obrzędy połączone ze współczesnością, humorem i romansem dały świetną lekturę na wiosenne wieczory. Książka pełna magii na pewno zostawiła ślad w pamięci, nie przeszła niezauważona. Bardzo trafne jest pytanie autorki - "… czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co by było, gdyby Mieszko I nie przyjął chrztu? Czy nadal wierzylibyśmy w pogańskich bogów? Jak wyglądałoby nasze państwo?"
Po przeczytaniu "Szeptuchy’" przypomniały się legendy i bajki czytane w dzieciństwie, a dyskusja nad pytaniem ‘"co by było, gdyby…." mogłaby potrwać znacznie dłużej niż jedno popołudnie.

Wysłuchaliśmy również kolejnego wykładu z cyklu "Sztuka czytania…" , tym razem bohaterem był Bogumil Hrabal. Literatura czeska nie jest zbyt popularna w Polsce, dlatego z zainteresowaniem wysłuchaliśmy prelekcji na temat tego znanego czeskiego pisarza. Pan Romuald Rychłowski, jak zwykle w barwny i ciekawy sposób, przedstawił najciekawsze wydarzenia z jego życia. Z wielką uwagą wysłuchaliśmy o wielkim człowieku, który kochał ludzi i potrafił o nich pisać z wnikliwością i humorem. Hrabal był z wykształcenia prawnikiem, jednak życie i trawiący go niepokój narzuciły mu wiele innych zawodów; pracownika kolei, akwizytora, robotnika w hucie, pakowacza, pracownika fizycznego w teatrze. Świat i ludzi, których poznał w tej wędrówce, można odnaleźć w jego twórczości.

Następne spotkanie DKK jest zaplanowane na 24 kwietni 2017 r., tradycyjnie już będzie to książka wybrana przez Klubowiczki oraz kolejny wykład z cyklu "Sztuka czytania".

moderator Elżbieta Witkowska
DKKw Szczawnie-Zdroju

Komentarze