Pompik

fot. Elżbieta Pietryszyn
Pierwsze spotkanie DKK w nowym roku 2017 miało miejsce poza naszą instytucją, tzn. w Przedszkolu „Słoneczko” w Wołowie. Chęć w spotkaniu wyraziły dzieci z grupy „Nutki” wraz z opiekunem panią Elżbietą Pietryszyn. 30 stycznia przeczytałam klubowiczom dwa opowiadania z książki Tomasza Samojlika pt. „Żubr Pompik. Tropy na śniegu i inne opowieści”. Autor książki, Tomasz Samojlik jest pracownikiem naukowym Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży, który realizując swoje podstawowe zainteresowania naukowe związane z Puszczą Białowieską, stara się popularyzować wiedzę przyrodniczą za pomocą książek i komiksów dla dzieci i młodzieży.

W ten sposób chce zaszczepić w młodych odbiorcach zainteresowanie otaczającym ich światem przyrody. W tym wypadku jest to świat Puszczy Białowieskiej i jej mieszkańców. Tomasz Samojlik, który urodził się na obrzeżu Puszczy w Hajnówce, jest pasjonatem tego tematu. Chętnie uczestniczy w różnego rodzaju projektach, spotkaniach i wykładach, których celem ma być uwrażliwienie młodego pokolenia na piękno przyrody i rozbudzanie postaw proekologicznych.

Bohaterem swoich książek uczynił autor największego żyjącego w Polsce ssaka – żubra, króla puszczy. Jednak to przez pryzmat najmniejszego przedstawiciela – małego żuberka Pompika – czytelnik poznaje fakty i ciekawostki z życia tych zwierząt. Dwa opowiadania : „Liście” i „Tropy na śniegu”, z którymi zapoznały się dzieci, zawierają szereg informacji o sekretach zimowego lasu. Poznajemy je wraz z głównym bohaterem, który podczas samodzielnych wypraw odkrywa jego tajemnice. Książka Tomasza Samojlika umożliwia małemu odbiorcy w sposób przystępny poznać ten fascynujący świat dzikiej przyrody, który mamy okazję jeszcze oglądać.

Opowiadania bardzo podobały się dzieciom. Sama książeczka jest przepięknie zilustrowana przez autora, który jest także twórcom ilustracji do innych swoich książek i komiksów.

Po wysłuchaniu opowieści o przygodach Pompika, przedszkolaki miały jeszcze wiele pytań, na które staraliśmy się odpowiedzieć. Aby przybliżyć przyrodę Puszczy Białowieskiej, posłużyliśmy się wydawnictwami popularnonaukowymi.

Czas z żubrem Pompikiem minął nam bardzo miło. Obiecaliśmy sobie, że już niedługo spotkamy się ponownie, aby poznać nowe jego przygody w książce pt. „Żubr Pompik i zapach wiosny”.

 
fot. Elżbieta Pietryszyn


moderator Renata Rzeźniczek
DKK Wołów

Komentarze