Niezbadane ścieżki Zaczarowanego Lasu

fot. Elżbieta Izworska
Witajcie moi przyjaciele: mae govannen i mellyn nin!

The Tolkien Society w 2003 roku ogłosiło 25 marca Światowym Dniem Czytania Tolkiena. Tę datę wybrano z jednego ważnego powodu - pokonanie największego wroga Śródziemia, Saurona. W tym czasie na całym świecie organizowane są różne imprezy, których celem jest popularyzacja twórczości J. R. R. Tolkiena. W roku 2017 mottem Dnia Tolkiena jest "Poezja i Pieśń”.

Do obchodów tolkienowskich przyłączył się, już po raz trzeci, Chojnów, z wielkim zaangażowaniem Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki. Organizatorami wydarzenia były: Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa nr 4, Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2 i Miejska Biblioteka Publiczna. W ramach programu przeprowadzony został konkurs Bitwa o Śródziemie, a także specjalną imprezę, która odbyła się 30 marca. Tak jak i w poprzednich latach miała się odbyć w Parku Śródmiejskim, ale ponownie z powodu niesprzyjającej aury została przeniesiona do biblioteki, która na kilka godzin zamieniła się w Zaczarowany Las Toma Bombadila.

Spotkanie rozpoczęło się od mini wykładu hiril Eldy - Ewy Wołoszyn, szkolnego koordynatora MDKK, na temat roli poezji i pieśni w życiu człowieka. Następnie wysłuchaliśmy wiersza "Pieśń Ælfwina gdy zobaczył wschodząca Gwiazdę Ëarendila" w wykonaniu dwóch powabnych elfek - Darii i Dominiki.

Po tym wprowadzeniu, każdy z pięciu zespołów wybranych ze szkół podstawowych wylosował nację Śródziemia, jaką będzie reprezentować podczas konkursu Zaczarowany Las Toma Bombadila. I tak w bibliotece zagościli entowie, krasnoludowie, hobbici, elfowie i ludzie. W konkursowych bojach o zaszczytne miano Drużyny Pierścienia pomagali im starsi koledzy z gimnazjów, którzy pełnili rolę elfów przewodników i jurorów.

Drużyny z zapałem podążały po niezbadanych ścieżkach Zaczarowanego Lasu. Do wykonania miały pięć zadań sprawdzających umiejętności logicznego myślenia, translatorskie i wyobraźnię. Wykonały je z wielkim zaangażowaniem i wróciłyby szybko do Rivendell gdyby nie pięć zagadek. Aby odszukać miejsca ich ukrycia trzeba było nie lada śmiałka. Nie wszystkie zespoły odnalazły te tajemne miejsca i nie wszystkie udzieliły poprawnych odpowiedzi.

Po wyczerpujących zmaganiach, kiedy już zespoły bezpiecznie powróciły do Imladris, nastąpiło podliczanie punktów. Najwięcej uzyskała Drużyna Ludzi, czyli uczniowie z klasy VI C ze Szkoły Podstawowej nr 4, i to jej przypadł tytuł Drużyny Pierścienia.

Zanim jednak rozdano nagrody, nastąpiła uroczystość uhonorowania osób, które już po raz trzeci a zarazem ostatni - bo uczące się w gimnazjum - ruszyły z nami w tą przedziwną podróż po tolkienowskim świecie. Otrzymały zaszczytne miano Strażników Ksiąg z Lothorien, a tej nobilitacji dokonała radna Krystyna Czapska, która także ufundowała dla nich piękne wisiorki w kształcie liści z Lorien.

A potem już nastąpiło wręczenie nagród konkursowych dla wszystkich drużyn – tolkienowskich książek zakupionych przez miejską bibliotekę.

Niestety, konkurs Bitwa o Śródziemie pozostał nierozstrzygnięty. Napłynęło kilka prac, ale żadna z nich nie była bezbłędna. W przyszłym roku ponowimy konkurs. Mamy nadzieję, że znajdą się śmiałkowie i zwycięzca.

Wszystkim, którzy wzięli udział w chojnowskich obchodach Dnia Czytania Tolkiena, bardzo dziękujemy.

Z elfickim pozdrowieniem: Nai elen siluva lvenna! (Niech gwiazda oświetla Wasze drogi!)

fot. Elżbieta Izworska
fot. Elżbieta Izworska
fot. Elżbieta Izworska
fot. Elżbieta Izworska
fot. Elżbieta Izworska
fot. Elżbieta Izworska

moderator Anna Idreneth Kopyra 
DKK w Chojnowie

Komentarze