Nowe spojrzenie na osadzonych

autor logotypu: Roman
W grudniu 2013 roku objąłem funkcję wychowawcy do spraw biblioteki. Zastałem duży księgozbiór książek, których większość nie nadawała się do czytania. Były to zabytki poprzedniej epoki politycznej. Oprócz starań o pozyskanie nowych książek zastanawiałem się w jaki inny sposób zachęcić osadzonych do czytelnictwa. Biblioteka od kilku lat zaczęła uczestniczyć w Narodowym Czytaniu, organizujemy coroczne dyktando ortograficzne, a od 29 stycznia 2015 roku przy współpracy Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wołowie na terenie Zakładu Karnego działa Dyskusyjny Klub Książki. Skupia kilku - kilkunastu osadzonych dla których bliskie jest czytelnictwo.

Na comiesięcznych spotkaniach skazani uciekają z więzienia do świata książek. Mogą się spotkać z nowymi tematami i książkami. Często są to pozycje, po które sami nigdy by nie sięgnęli. Wiele razy się pozytywnie zaskoczyli. Podkreślają też jak niesamowite były spotkania z Grahamem Mastertonem czy Jackiem Skawińskim – redaktorem Świata Wiedzy. Co najważniejsze przełamali się w tym trudnym miejscu rozmawiać o sobie, uczuciach, więzieniu i wolności.

Z punktu widzenia wychowawcy penitencjarnego uważam, że jest to jedna z lepszych form resocjalizacji i oddziaływań na osobę pozbawioną wolności. Na spotkaniach mogłem spojrzeć na osadzonych z całkiem innej perspektywy. Lepiej ich poznać i ocenić. Porozmawiać z innej płaszczyzny – nie urzędnika czy funkcjonariusza, ale osoby, która tez lubi czytać książki. Największym sukcesem będzie, jeśli przynajmniej niektórzy z uczestników DKK na wolności będą sięgali częściej po książki a nie po przestępstwo. To wszystko nie udałoby się gdyby nie duża pomoc Pani Dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wołowie a przede wszystkim nieoceniona Pani Ania, która DKK w Zakładzie Karnym trzyma silną ręką.

Łukasz Michułka

DKK Wołów

Komentarze